Pobierz załączony wzór wniosku o udostępnienie dokumentacji medycznej i uzupełniony przekaż pracownikowi recepcji.
Kopię dokumentacji medycznej możesz odebrać osobiście lub przez upoważnioną przez Ciebie osobę. W tym celu będzie musiała okazać pracownikowi recepcji uzupełniony druk upoważnienia.
- Podmiot Leczniczy, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach prawa, prowadzi, przechowuje i udostępnia dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych.
- Podmiot Leczniczy udostępnia dokumentację medyczną pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu, bądź osobie upoważnionej przez pacjenta. Po śmierci pacjenta dokumentacja medyczna jest udostępniana osobie upoważnionej przez pacjenta za życia lub osobie , która w chwili zgonu pacjenta była jego przedstawicielem ustawowym. Dokumentacja medyczna jest udostępniana także osobie bliskiej, chyba że udostępnieniu sprzeciwi się inna osoba bliska lub pacjent za życia. W przypadku sporu między osobami bliskimi o udostepnienie dokumentacji medycznej zgodę na udostepnienie wyraża Sąd.
- Podmiot Leczniczy udostępnia dokumentację medyczną na zasadach określonych w Ustawie o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Udostępnianie dokumentacji następuje w trybie zapewniającym zachowanie poufności i ochrony danych osobowych.
- Podmiot udzielający świadczeń zdrowotnych prowadzi wykaz zawierający następujące informacje dotyczące udostępnianej dokumentacji medycznej zgodnie z zapisami Ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
- Podmiot Leczniczy udostępnia dokumentację medyczną wyłącznie podmiotom uprawnionym, w następujący sposób:
- do wglądu, w tym także do baz danych w zakresie ochrony zdrowia, w miejscu udzielania świadczeń zdrowotnych, z wyłączeniem medycznych czynności ratunkowych, albo w siedzibie podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych, z zapewnieniem pacjentowi lub innym uprawnionym organom lub podmiotom możliwości sporządzenia notatek lub zdjęć,
- poprzez sporządzenie jej wyciągów, odpisów lub kopii lub wydruku
- poprzez wydanie oryginału za pokwitowaniem odbioru i z zastrzeżeniem zwrotu po wykorzystaniu, na żądanie organów władzy publicznej albo sądów powszechnych, a także w przypadku gdy zwłoka w wydaniu dokumentacji mogłaby spowodować zagrożenie życia lub zdrowia pacjenta.
- za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej
- na informatycznym nośniku danych
- Opłaty nie pobiera się w przypadku udostepnienia dokumentacji medycznej ze względu na zapisy ustawy o prawach pacjenta :
- Pacjentowi albo jego przedstawicielowi ustawowemu po raz pierwszy w żądanym zakresie i w sposób, o którym mowa w art.27 ustawy o prawach pacjenta poprzez sporządzenie jej wyciągu, odpisu, kopii lub wydruku lub na informatycznym nośniku danych
- W związku z postępowaniem przed wojewódzką komisja do spraw orzekania o zdarzeniach medycznych, o której mowa w art.67e.